Adıyaman 1 Şubesi

Kariyer basamakları Sınavla Değil Hizmet Yılı Esasına göre Düzenlenmelidir

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz Anayasa Mahkemesi'ne taşınan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili önemli açıklamalrda bulundu. Ali Deniz şunları söyledi:

"Mevcut yasa CHP tarafından 12 noktadan mahkemeye taşınmıştır. Açılan davanın yasanın hangi maddeleri ile ilgili olduğunu görsellerde paylaşılmıştır. Kariyer sınavları ile ilgili madde mahkemeye taşınmamıştır.

AYM yasanın sadece dava açılan ilgili kısımlarını görüşecektir. Sınavın iptaline yönelik dava açılmadığı için sınavın doğrudan iptal edilme durumu söz konusu değildir.

Ancak mahkeme kariyer basamaklarını anayasaya aykırı bulur ve kariyer basamaklarını ilişkin düzenlemeleri iptal ederse o zaman yasanın iptali sebebiyle sınavın iptali söz konusu olabilir.

Şu an itibariyle herhangi bir sınav iptali durumu mahkeme karar vermeden söz konusu değildir.

AYM Milli Eğitim Bakanlığı ve en çok üyeye sahip 3 sendikaya davet yazısı gönderip görüşleri alacaktır. Bu davetin ne zaman yapılacağı mahkeme tarafından belirlenecektir. Bugün için ortada henüz bir davet yoktur.

Eğitim-Bir-Sen olarak görüşümüz nettir. Meslek Kanunu eksikleri tamamlanması gereken şekilde ortadadır, kanunda yapılması gereken tadilat genel merkezimizce kanun  taslağı olarak kamuoyuna sunulmuştur. Kariyer basamakları Sınavla Değil Hizmet Yılı Esasına göre Düzenlenmelidir."